Strona główna
Strona główna
Strona główna
Strona główna
 
Okolica

wieś Płaska (5 km)

położona w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim, w gminie Płaska. Na terenie wsi znajdują się 3 jeziora: Pobojno, Orle oraz Paniewo. Dwa ostatnie stanowią część kanału Augustowskiego.
.Miejscowość jest siedzibą gminy Płaska. Znajduje się w niej także szkoła oraz ośrodek zdrowia, sklepy, jadłodajnie, kawiarnia.



Studzieniczna (12 - 15 km)

- do niedawna mała wieś, od 1975 administracyjna część Augustowa, w województwie podlaskim, na terenie Pojezierza Suwalskiego, nad Jeziorem Studzienicznym. Jest obecnie ulicą o nazwie Studzieniczna.
W Studzienicznej znajduje się zabytkowy kościół drewniany ze zdobieniami z poroża dzikich zwierząt, a także kaplica, do której prowadzi wąska grobla z 1920 r. W kaplicy znajduje się obraz Matki Boskiej Studzieniczańskiej. Obok niej znajduje się studnia, według miejscowej legendy zawiera ona "cudowną wodę, która leczy choroby". Od tej właśnie studni pochodzi nazwa jeziora oraz miejscowości.
Sanktuarium stoi w obrębie dawnych wysepek. Znajdowała się tam pustelnia, w której po 1715 r. (wedle innej wersji przed tą datą) mieszkał zapewne mnich z pobliskiego klasztoru kamedułów w Wigrach. Potem osiadł w tym miejscu inny pustelnik, były oficer polskiego wojska Wincenty Murawski (lub Morawski), który zasłynął w okolicy jako człowiek pobożny oraz jako zielarz. Woda z wykopanej przez niego studni na mniejszej z wysp ("na grądziku") pomagała podobno szczególnie w chorobach oczu. Początkowo obraz Matki Boskiej wisiał na dębie, w 1770 r. Murawski z ofiar zbudował tam kapliczkę. Obecna murowana kaplica, stojąca na dębowych pniach, pochodzi z 1872 r. i jest dziełem Ludwika Jeziorkowskiego, inżyniera pracującego przy budowie Kanału Augustowskiego.
W roku 1786 r. starosta Stanisław Karwowski zakupił za sto tynfów stary kościółek z Augustowa i z pomocą ludzi postawił na większej wyspie na czas budowy nowego kościoła. Zapoczątkowało to powstanie pobliskiej wsi. W 1838 r. Studzieniczna została filią parafii Szczebra, a w 1873 r. już samodzielną parafią.
Murawski po śmierci w 1814 roku został pochowany pod ołtarzem, a za ołtarzem umieszczono jego portret. Dąb na którym wisiał obraz Matki Boskiej ścięli Rosjanie, a sam obraz przeniesiono do kaplicy.
W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa suwalskiego..
Podczas przedostatniej pielgrzymki do Polski w roku 1999 Studzieniczną odwiedził papież Jan Paweł II. Na wyspie, obok kaplicy, w miejscu gdzie przypłynął statkiem białej floty, wzniesiono pomnik upamiętniający tę wizytę



Augustowski Kanał (5 - 15 km)

- kanał żeglowny w Polsce i w Białorusi, na Równinie Augustowskiej i w Kotlinie Biebrzańskiej. Przez jeziora: Sajno, Necko, Białe, Studziennicze, oraz rzekę Czarną Hańczę łączy dorzecza Wisły i Niemna. Długość 102 km (w Polsce 80 km), głębokość 1,5-3,0 m. Na Kanale Augustowskim zbudowano 18 śluz (14 w Polsce). Wyzyskiwany do spławu drewna oraz turystyki. Zbudowany 1824-1839 wg projektu I. Prądzyńskiego. Od 1968 zabytek techniki.



Czarna Hańcza (5 - 15 km)

- rzeka w województwie podlaskim i na Białorusi. Długość 142 km (w Polsce 108 km), powierzchnia dorzecza 1916 km2 (w Polsce 1613 km2).

Przepływa przez Potasznię, Suwałki, Maćkową Rudę, Łośki, Rygol. Źródła w pobliżu miejscowości Wiżajny. Płynie przez Pojezierze Wschodniosuwalskie, Pojezierze Sejneńskie i Równinę Augustowską.

Tworzy drogę wodną łączącą jeziora Hańcza i Wigry z Kanałem Augustowskim. Uchodzi do Niemna, na terytorium Białorusi. Główny dopływ: Marycha. Należy do najczystszych rzek Polski, znajdują się tu naturalne siedliska bobrów. Tworzy jeden z najciekawszych, licznie uczęszczanych szlaków kajakowych.

możliwość zorganizowania spływu kajakowego.



Płociczno - Wigierska Kolej Wąskotorowa (17 km)

jest koleją turystyczną długości 10 km, powstałą po odbudowaniu odcinka zabytkowej, dawnej kolei leśnej. Trasa biegnie z Płociczna do Krusznika. Wzdłuż szlaku, w atrakcyjnych miejscach Wigierskiego Parku Narodowego, w Puszczy Augustowskiej, niemal nad samymi brzegami jeziora Wigry urządzono przystanki widokowe: Binduga, Powały, Bartny Dół.


Wigierska Kolej Wąskotorowa od 2000 r. [edytuj]

Przez ponad 11 lat, dawna kolej leśna była nieczynna. W 2000 roku postanowiono znów ją uruchomić, tym razem jako atrakcję turystyczną. Prace restauracyjne rozpoczęto w sierpniu 2000 roku. Odremontowano 10 km torów, odbudowano zabytkowe wagony oraz inny tabor. Oficjalne otwarcie WKW odbyło się 19 maja 2001 roku.
Wigierska Kolej Wąskotorowa powstała, aby odbudować i chronić zabytkową kolejkę na całej jej długości. WKW czyni starania w celu uzyskania zgody na prace restauracyjne na odcinku od Krusznika do Tartaczyska nad Czarną Hańczą (kolejnych 14 km).



Wigry, Klasztor Kamedułów (18 km)

- wieś w północno-wschodniej Polsce, w województwie podlaskim, w powiecie suwalskim, w gminie Suwałki. Miejscowość leży w obrębie Pojezierza Suwalskiego nad jeziorem Wigry.Wieś liczy około 30 mieszkańców.
Godny zobaczenia jest kościół i były klasztor zakonu kamedułów. W chwili obecnej klasztor pełni funkcje ośrodka wypoczynkowego. Kościół na terenie kompleksu może poszczycić się bogato zdobionym ołtarzem.
Krypta kościelna zawiera ponad 40 zamurowanych wnęk z ciałami zmarłych eremitów. W dwóch przeszklonych wnękach, które prawdopodobnie były plądrowane przez Niemców w czasie II wojny światowej w poszukiwaniu kosztowności, widać poczerniałe od upływu czasu kości. Na ścianie znajduje się malowidło przedstawiające alegorię śmierci zapraszającej mnicha do tańca



Sejny (18 km)

- to miasto i gmina w północno-wschodniej części województwa podlaskiego, w powiecie sejneńskim. W Sejnach działa wiele organizacji i stowarzyszeń wspierających rozwój kultury. Jednym z nich jest Ośrodek Kultury. Pod jego patronatem co roku w czerwcu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży Baltic Satelid.
Atrakcją zwiedzającym są liczne zabytki : klasztor dominikanów, XVII wiek ,świątynia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny , figura Matki Bożej Sejneńskiej – słynie wieloma cudami i łaskami. Sprowadzona do Sejn w 1602 roku, a jej koronacja odbyła się 7 września 1975 roku. ratusz miejski, 1770 r. Biała Synagoga w Sejnach ,Stara Synagoga w Sejnach



Dolina rzeki Rospuda (20 km)

- jest objęta ochroną ze względu na występowanie rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Rospudą prowadzi mało uczęszczany szlak kajakowy o długości 67 km, malowniczy, choć miejscami uciążliwy. Gwałtowne zakręty, kamieniste mielizny, głazy, paliki powbijane w dno rzeki czy zwalone drzewa wymagają uwagi, refleksu i doświadczenia w radzeniu sobie z przeszkodami. W dolnym biegu z kolei nużyć może monotonny krajobraz – rzeka wije się pośród ścian trzcinowisk, zasłaniających widoczność obu brzegów. Na całej trasie są dogodne miejsca do biwakowania.
możliwość zorganizowania spływu kajakowego.



Augustów (24 km)

- gmina miejska w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa suwalskiego. Miasto jest także siedzibą władz wiejskiej gminy Augustów.

Miasto jest położone nad rzeką Nettą, pomiędzy jeziorami Necko, Białym i Sajno. Założone przez królową Bonę w 1546 roku; jej syn Zygmunt August nadał mu prawa miejskie jedenaście lat później. Najważniejszy ośrodek turystyczny i wypoczynkowy na obszarze Puszczy Augustowskiej (ze stanicą wodną); znane uzdrowisko klimatyczne. Niewielki przemysł drzewny, spożywczy i tytoniowy.

Usytuowanie, otoczenie miasta i klimat mają znaczne walory klimatyczno-balneologiczne. Czynnikiem leczniczym są oleje eteryczne i fitocydy wydzielane przez drzewa iglaste - działają one bakteriobójczo, normalizując ciśnienie tętnicze krwi i rytm serca, wpływają korzystnie na drogi oddechowe
Walory turystyczne Augustowa są związane głównie z położonymi w pobliżu jeziorami. Są tu liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego, plaże, puby, dyskoteki , restauracje, sklepy, różnorodne atrakcje turystyczne (m.in. tor do jazdy na nartach wodnych, statki wycieczkowe itp.). Co roku oferta turystyczna i noclegowa Augustowa (https://meteor-turystyka.pl/noclegi,augustow,0.html) powiększa się. W sezonie letnim odbywa się tutaj wiele koncertów i imprez plenerowych.


Atrakcje zimą:
Wyciąg narciarski nad jeziorem Dąbrówka (35 km)

Stok narciarski położony nad jeziorem Dąbrówka koło Suwałk :
- sztucznie naśnieżany
- ratrakowany
- oświetlony
Długość zjazdu 300 m, wyciąg o przepustowości ok. 900 osób/godz.
Cena za 1 podjazd: 1 zł, lub karnet: 22 podjazdy - 20 zł.

Na miejscu:
- wypożyczalnia sprzętu narciarskiego
- instruktorzy nauki jazdy na nartach i snowboardzie
- bezpłatny parking
- bar



Gołdap – Piękna Góra (82 km)

Miłośnikom białego szaleństwa Piękna Góra koło miasta Gołdap oferuje:

Cztery wyciągi narciarskie:
- orczykowy - przy trasie zjazdowej o długości 550m,
- orczykowy - przy trasie zjazdowej o długości 350m,
- wyciąg niskiego prowadzenia przy trasie zjazdowej o długości 200m,
- wyciąg niskiego prowadzenia przy trasie zjazdowej o długości 200m (przy Zajeździe Pod Piękną Górą)
- przy dobrych warunkach śniegowych funkcjonuje piąta trasa zjazdowa (650m).
Ponad 2000 m tras narciarskich o różnej skali trudności dla początkujących i zaawansowanych s
Trasy narciarskie oświetlone, sztucznie dośnieżane, utrzymane ratrakiem


A może na Litwę ??
Drusgienniki (80 km)

- miasto na Litwie, popularne uzdrowisko położone na brzegu Niemna. Ludność: 24,6 tys. mieszkańców (2000), powierzchnia miasta - 22 km².W 1837, gdy car Mikołaj I nadał Druskienikom tytuł uzdrowiska, rozpoczęto budowę drewnianych zabudowań kurortu. Wkrótce uzdrowisko zyskało duża popularność wśród mieszkańców pozostałych rejonów byłej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Główną atrakcjami turystycznymi są: uzdrowiska lecznicze z pijalniami wód, muzeum komunizmu , oraz największe w środkowo-wschodniej Europie miasteczko wodne z kompleksem basenów.


Wilno (200 km)

- stolica Litwy (do 1939 stolica województwa wileńskiego), na Pojezierzu Wileńskim, nad Wilią, u ujścia Wilenki; ośrodek przemysłowy; port lotniczy, węzeł kolejowy i drogowy; ośrodek kulturalny i naukowy, uniwersytet (zał. w 1579), cenny zespół obiektów zabytkowych; główny ośrodek kultury polskiej na Litwie.
Wilno dzieli się na dwie części: Stare Miasto (XIV-XVIII w.) i Nowe Miasto (XIX-XX w.). Starówka w Wilnie zajmuje około 360 hektarów. W 1994 r. zabytkowy zespół Wilna został zapisany na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W Wilnie jest 40 kościołów, z których najbardziej okazały, to barokowy Kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu (1668-1676) zawierający ponad 2000 rzeźb oraz kaplica w Ostrej Bramie (Bramie Miednickiej) ze słynnym obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej.
Code & Projekt: www.aqa.pl